Magda & Dyzio
Administrator
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 454
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Sob 20:27, 07 Sie 2010 Temat postu: Zatrucie cebulą |
|
|
Zatrucie cebulą może dotyczyć psów i kotów, ale też innych gatunków (np. bydło). Trująca jest zarówno cebula surowa, jak i gotowana. Substancje toksyczne to dwusiarczki, które powstają podczas przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym zwierząt. Dwusiarczki mają działanie utleniające i prowadzą do rozpadu krwinek czerwonych (hemoliza).
Objawy zatrucia mogą się pojawić, gdy zwierzę zje ilość cebuli większą niż 0,5% jego masy ciała (dla psa ważącego 10 kg - 50 gram!). Zjedzenie dużej ilości cebuli może prowadzić nawet do śmierci!
Objawy:
Intensywność objawów zależy od ilości zjedzonej cebuli oraz od osobniczej wrażliwości zwierzęcia na zatrucie. Jeżeli zwierzę systematycznie jest karmione cebulą w małych ilościach, możliwy jest przebieg bezobjawowy, z laboratoryjnie widoczną niezbyt nasiloną anemią. W tych przypadkach pies/kot nadrabia ubytek krwi zwiększoną produkcją krwinek czerwonych w szpiku kostnym.
Charakterystyczną zmiana widoczną we krwi są ciałka Heinza - grudki zdenaturowanej hemoglobiny, które nadają erytrocytom wygląd pierścionka z oczkiem. Zatruciu towarzyszy anemia, która zazwyczaj ma charakter regeneratywny.
Objawy kliniczne
- blade lub zażółcone błony śluzowe
- osłabienie, depresja
- przyspieszone tętno i oddechy
- wymioty, brak apetytu, biegunka
- "cebulowy" zapach z jamy ustnej
Objawy laboratoryjne
- łagodna anemia
- obniżony hematokryt
- krew w moczu (hemoglobinuria)
- methemoglobinemia
- obecność nieprawidłowych erytrocytów we krwi - ciałka Heinza, ekcentrocyty.
- leukocytoza z przesunięciem w lewo
- trombocytoza
Leczenie:
- usunąć przyczynę. Jeżeli pies/kot trafi do lecznicy w ciągu 2 godzin od zjedzenia cebuli, można opróżnić żołądek przez wywołanie wymiotów.
- w ciężkich przypadkach, przy znacznym rozpadzie krwi, może być wskazana transfuzja krwi.
- leczenie wspomagające - w zależności od objawów. Płynoterapia - w przypadku wstrząsu, uszkodzenia nerek lub objawów żołądkowo-jelitowych (biegunka, wymioty)
- dieta - lekkostrawna, dobra jakościowo, u kotów koniecznie z dodatkiem tauryny!
- konieczne są kontrolne badania krwi (morfologia + ewentualnie inne, według wskazań lekarza weterynarii)
Rokowanie:
Jeżeli zatruciu cebulą nie towarzyszą inne schorzenia hematologiczne, to przy odpowiednim postępowaniu rokowanie jest dobre. Wyraźna poprawa stanu zdrowia jest widoczna w ciągu 10-14 dni. W przypadku zjedzenia przez psa/kota dużych ilości cebuli i braku pomocy lekarskiej, może dojść nawet do śmierci zwierzęcia.
Autor artykułu:
lek. wet. Maja Ingarden
Therios - Klinika Weterynaryjna
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|