owczarek'ab
Moderator
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 394
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: okolice Warszawy
|
Wysłany: Śro 21:47, 21 Lip 2010 Temat postu: Tropienie |
|
|
Nos psa a nos człowieka
Węch jest najważniejszym zmysłem u psa. Jest pierwszym, który pojawia się u szczeniaka zaraz po urodzeniu i ostatnim, który zanika u starego psa. Dla porównania człowiek posiada 5-10 mln komórek węchowych, gdy pies w zależności od rasy od 100 mln (buldog) do 200 mln, a nawet 250 mln (ON). Człowiek jest w stanie przy ogromnym treningu (słynne ‘nosy’ przemysłu perfumeryjnego) rozróżnić 2000 –4000 różnych zapachów, pies średnio ponad 500 000. Czas reakcji na zapach u człowieka wynosi 0.45s, u psa mniej niż 0.1s.
Zdolności węchowe bardzo różnią się w zależności od rasy jak i poszczególnych osobników. Zauważono np, że psy-albinosy mają je zdecydowanie słabsze. Jednak zdecydowaną rolę w rozwoju zdolności węchowych psa odgrywa trening i to rozpoczęty jak najwcześniej.
Co to jest zapach?
W przypadku zapachu ludzkiego jest to cały ‘zespół zapachowy’ składajacy się z obumierających i opadających cząsteczek skóry czy włosów oraz naturalnego zapachu potu, oddechu..... , na które nakładają się zapachy sztuczne jak ubranie, alkohol, kosmetyki.... Wszystko to razem tworzy indywidualny zapach człowieka.
Pies tropiący, w pracy posługuje się nie tylko zapachem deptacza (idac ‘górnym’ i ‘średnim wiatrem’), ale również zapachem podłoża: przewrócona ziemia, pognieciona trawa...(idąc ‘dolnym’ wiatrem). Psy pracujące węchowo możemy zaliczyć do 3 podstawowych grup:
Tropienie sportowe
1. Ślady do IPO
2. Ślad FH (FCI)
3. Próby ratownicze FCI, oparte na IRO
4. Inne krajowe regulaminy niepraktykowane w Polsce
Przy tropieniu IPO i FH wymagana jest od psa bardzo duża precyzja pracy na śladzie. Pies pracuje wyłącznie ‘dolnym wiatrem’, nie podnosząc głowy znad śladu, rozpracowując przede wszystkim zmiany zapachu podłoża.
Przy tropieniu wg.np regulaminu francuskiego nie wymaga się od psa tak precyzyjnego trzymania sie śladu i pies może pracować zarówno średnim jak i górnym wiatrem. Regulamin składa się z dwóch prób: pracy na lince, gdzie pies musi znaleść 3 przedmioty należące do deptacza oraz zidentyfikować go w grupie 3ch osob, oraz śladu wolnego, gdzie pies pracuje sam (przewodnik zostaje na starcie) i musi zaaportowac przedmiot o wymiarach 2x2x10cm
We Francji istnieje jeszcze bardzo dobry sportowy regulamin tropienia użytkowego gdzie wszystko jest dozwolone i pies może tropic jak chce, byleby znalazł w przewidzianym czasie osobę ‘zaginioną’.
Jeden z bardziej kompletnych regulaminów tropieniowych jest regulamin szwedzki. Na próbę składają się 3 dyscypliny: b.zaawansowane posłuszeństwo, wyszukiwanie przedmiotów w lesie i tropienie. Tropienie jest o tyle ciekawe, że sędzia wskazuje zawodnikowi tylko początek śladu i ekipa pies-przewodnik pracuje sama. W określonym czasie mają znaleść i przynieść przedmioty ‘zgubione’ na śladzie.
Węchowa praca użytkowa
Psy pracujące na zapachu ludzkim - Psy przeszukujące (nie mylić z tropiącymi) pracują w określonej przestrzeni, nie na śladzie szukając i sygnalizując każdą znalezioną osobę (żywa lub martwa) niezależnie kim ona jest. Kierują się wyłącznie zapachem człowieka.
Psy gruzowe pracują na gruzowiskach w bardzo trudnych warunkach. Praca nie tyle trudna wechowo co psychicznie i fizycznie.
Psy lawinowe jak i gruzowe, tylko w śniegu.
Psy tropiące pracują na śladzie pozostawionym przez daną osobę. Potrafią zapamietać i rozpoznać podany zapach wśród wszystkich innych i przez długi okres czasu. Praca wymagająca od psa wielkiej i długotrwałej koncentracji, zdolności analizy i podejmowania decyzji – tu hovawart sprawdza się najlepiej. Przygotowanie dobrego tropiciela to min 4 lata systematycznej pracy.
Psy wykrywajace inne zapachy - Narkotyki, środki wybuchowe, gaz, trufle, leśne pasożyty, pożary lasów…
Tego rodzaju szkolenie jest stosunkowo proste i jasne dla psa. Szczeniak wymaga szkolenia ok. 6 miesięcy, a dorosły dobry pies tropiący może osiągnąć doskonałe rezultaty nawet po 2 tygodniowym treningu.
Psy myśliwskie
Najstarszy i najbardziej instynktowny rodzaj tropienia. Tu też możemy wyrożnić psy tropiące ( Bloodhound, Beagle, Basset., ..)i wykrywające: (setery, wyżły, spaniele, retriverer...)
zdjęcie i tekst by dog-sport.pl
Post został pochwalony 0 razy
|
|