|
Najlepsze forum o agility! Agility na luzie :)
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Magda & Dyzio
Administrator
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 454
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Śro 14:34, 28 Lip 2010 Temat postu: Pomoc w nagłych przypadkach |
|
|
PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH
Szybkość i fachowość udzielenia pierwszej pomocy decyduje o szansach pacjenta na przeżycie. Zanim jednak zdecydujemy się pomóc, musimy być pewni, że nie ryzykujemy własnym życie bądź zdrowiem. Zwierze będące w szoku może zachowywać się agresywnie lub uciekać w popłochu pogłębiając własne obrażenia. Jeżeli pies nie pozwala sobie na udzielenie pomocy lub nie jesteśmy w stanie pomóc mu fachowo, proponuję wezwać weterynaryjną pomoc wyjazdową lub, w przypadku braku właściciela, schronisko dla bezdomnych zwierząt.
Co zrobić, gdy:
• Pies przestaje oddychać, czyli nie widzimy ruchów klatki piersiowej i sinieje mu język:
- Udrażniamy drogi oddechowe przez usunięcie ciał obcych, krwi wymiocin z jamy ustnej i gardła.
- Wyciągamy język, by pobudzić ośrodek oddechowy.
- Zamykamy jamę ustną, składamy dłoń w rurkę i przykładamy do otworów nosowych. Dmuchamy 2 razy długo 1,5- 2 sekundy, wywołując przymusowy głęboki wdech. Jeżeli po 5- 7 sekundach nie pojawi się spontaniczny oddech to zaczynamy sztuczne oddychanie. Wykonuje się je jak powyżej w tempie 10- 20 razy na minutę. Proszę pamiętać, że psy małych ras mają dużo mniejszą pojemność płuc niż człowiek i wdmuchiwanie zbyt dużej ilości powietrza może spowodować uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Odpowiednia ilość to taka, która powoduje fizjologiczne uniesienie klatki piersiowej.
- Pilnie kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.
• Dochodzi do zatrzymania krążenia, czyli pies nie oddycha, nie stwierdza się bicia serca ( przykładając dłoń lub ucho do klatki piersiowej tuż nad mostkiem w okolicy łokcia) i tętna ( trzy środkowe palce dłoni na tętnice na szyi, po wewnętrznej stronie uda w pachwinie, po wewnętrznej stronie nasady ogona lub na nadgarstku):
- Wdrażamy masaż serca. Ma on sens, jeśli zostanie rozpoczęty w ciągu 5 minut od ustania akcji serca.
- Uciskamy dłonią lub pięścią klatkę piersiową, u małych psów tuż za łokciem nad mostkiem, u dużych w najszerszym miejscu klatki piersiowej. Jeżeli jesteśmy sami to wykonujemy 15 ucisków i 2 wdechy. Jeżeli robimy masaż serca we dwoje to uciskamy 100- 120 razy na minutę (małe rasy), 80- 100 razy na minutę (duże rasy) klatkę piersiową, równocześnie prowadząc sztuczne oddychanie.
- Pilnie kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.
• Dojdzie do krwotoku:
- Dezynfekujemy ranę i zakładamy opatrunek uciskowy na krwawiące miejsce, z gazy, waty i bandaża lub jakiegokolwiek dostępnego materiału. Jeżeli nie można założyć opatrunku lub mimo to krwawienie nie ustaje, wówczas zakładamy opaskę uciskową na szerokość dłoni powyżej miejsca zranienia. Opaska może znajdować się na kończynie do 2 godzin. W tym czasie należy udać się do lekarza weterynarii.
- Krwotoki do jam ciała objawiają się powiększeniem obrysu brzucha i pogłębiającym się osłabieniem, bladością błon śluzowych i dusznością. Wymagają szybkiego dostarczenia pacjenta do lekarza weterynarii.
• Dojdzie do złamania kości:
- Jeżeli złamanie jest otwarte, to dezynfekujemy ranę i zakładamy opatrunek, w drugiej kolejności unieruchamiamy kończynę oraz sąsiadujące ze złamaniem stawy. Jeżeli jest to złamanie zamknięte to tylko usztywniamy kończynę.
- Jeżeli dojdzie do złamania otwartego żeber, to zakładamy opatrunek na klatkę piersiową, żeby zapobiec odmie, czyli zapadnięciu płuc spowodowanym wyrównaniem ciśnień między atmosferą a jamą płucną. Jeżeli złamane żebra nie doprowadziły do uszkodzenia skóry, nie zakładamy opatrunku.
- W każdym z powyższych przypadków dostarczamy zwierzę do lekarza weterynarii.
• Dojdzie do zwichnięcia stawu:
- Zakładamy opatrunek usztywniający na zwichnięty staw i 2 sąsiadujące z nim kości.
- Kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.
• Dojdzie do udaru słonecznego:
- Przenosimy zwierzę do zacienionego, przewiewnego pomieszczenia i robimy okłady z mokrych, chłodnych ręczników. Możemy polewać je chłodną wodą, ale nie może być zbyt zimna, żeby nie doprowadzić do szoku termicznego.
- Kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.
• Dojdzie do poparzenia:
- Polewamy poparzone miejsce przez kilka do kilkunastu minut strumieniem chłodnej wody.
- Przekazujemy pacjenta pod opiekę lekarza weterynarii.
• Dojdzie do odmrożenia:
- Rozetrzeć w dłoniach odmrożone miejsce lub zrobić ciepły, ale nie gorący okład.
- Kontaktujemy się z lekarzem weterynarii.
• Dojdzie do użądlenia przez owada:
- Jeżeli zostało żądło, to wyjmujemy je. Odkażamy ranę. Dla złagodzenia bólu robimy zimny okład lub stosujemy preparaty gotowe np.: Fenistil żel.
- Jeżeli zwierzę wykazuje objawy uczulenia, tzn.: silny obrzęk, wysypkę, świąd czy zaczerwienienie skóry, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.
• Dojdzie do ukąszenia przez jadowitego gada:
- Należy odkazić miejsce i założyć opaskę uciskową na szerokość dłoni przed raną, od strony serca, ograniczmy zwierzęciu ruch i zapewniamy spokój by zapobiec rozprzestrzenianiu się jadu.
- Kontaktujemy się z lekarzem weterynarii, udzielając mu informacji o tym jak wyglądało zwierzę będące sprawcą ukąszenia.
lek. wet. Anna Wróblewska
źródło:http://forum.amstaffy.net/showthread.php?t=191
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Magda & Dyzio
Administrator
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 454
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Śro 14:36, 28 Lip 2010 Temat postu: |
|
|
Zachłyśnięcie wodą
Podczas kąpieli nasz pies może zanurzyć głowę (ze zmęczenia, z nadmiaru emocji bądź też niewprawnie nurkując). W takiej sytuacji może dojść do tzw. zachłyśnięcia. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil: gwałtownie, szybko oddycha, chwyta powietrze z wyciągniętą szyją i szeroko otwartym pyskiem, kaszla, traci świadomość i biega bez celu- musimy natychmiast działać!!
Poniżej przedstawiam Wam kilka rad, abyście potrafili poradzić sobie z tą sytuacją.
Pierwsza pomoc:
- pomagamy opróżnić drogi oddechowe z wody, oklepując lub uciskając krótkimi, energicznymi ruchami klatkę piersiową,
- w przypadku ustania oddychania podejmujemy próbę sztucznego
-oddychania, przytrzymujemy zamknięty pysk psa obiema dłońmi i wdmuchujemy powietrze do nozdrzy,
- nie wolno z muszać psa do przyjęcia określonej pozycji (np. na boku), trzeba pozwolić mu obrać dogodne dla niego ułożenie (zwykle siedzi z uniesioną głową)
Informacje wzięte z miesięcznika ,,Przyjaciel pies"
----------------------------------------------------------------------------
Pies połknął zabawkę
Gdy Twój podopieczny podczas zabawy połknął zabawkę, należy mu natychmiast podać mieszankę mleka z wodą utlenioną, w proporcji pół na pół (np. po 1 łyżeczce). Jest to na ogól dość skuteczny sposób na spowodowanie wymiotów w ciągu kilkunastu minut. Jeśli to nie skutkuje, można dawkę powtórzyć, ale tylko raz. Koniecznie należy się udać do weterynarza, nawet jeśli pies czuje się na razie dobrze. Prześwietlenie przewodu pokarmowego wskaże lekarzowi właściwe postępowanie.
Wiadomości zostały wzięte z miesięcznika "przyjaciel pies"
Bardzo często zdarza się, że psy połykają różne przedmioty w tym kamienie, guziki, kawałki patyków, części swoich zabawek i wiele innych rzeczy, które nawet nie przeszły by nam przez myśl. Kiedy kawałek jakiegoś przedmiotu utknął naszemu psu w gardle, objawami są kłopoty z oddychaniem, odruch wymiotny, osowiałość i próby wyjęcia przez psa tego kawałka, które wyglądają podobnie jak przytrzymywanie patyka podczas gryzienia obiema łapami przez naszego pupila. Możemy spróbować wyjąć samemu palcami obcy przedmiot z gardła, żeli jest on za daleko, lub nie widzimy go musimy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który pomorze pozbyć się naszemu pieskowi przysłowiowej kości w gardle.
Jeżeli już nasz ulubieniec połknie mały przedmiot, nie powinniśmy wpadać w panikę, należy podać mu trochę kapusty kiszonej lub zielonych warzyw, to powinno ułatwić jego wydalenie.
Jeżeli dany przedmiot jest ostry to na wszelki wypadek można napoić psa (zazwyczaj sam nie wypije pod żadnym pozorem, należy wlać mu do pyska strzykawką) olej parafinowy, który pomoże w wydaleniu ostrych przedmiotów niewielkich rozmiarów.
W sytuacji gdy nasze zabiegi nie pomagają, pies nie wydala, nie chce przyjmować pożywienia, jest obolały i osowiały należy natychmiast udać się do lekarza, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że dany przedmiot utknął na dobre w jelitach lub co najgorsze spowodował jego perforację. W taki przypadku niezbędna będzie operacja usunięcia ciała obcego, dzięki której nasz pupil będzie cieszył się życiem.
----------------------------------------------------------------------------
Udar cieplny
Wiele psów w gorące lata narażonych jest na udar cieplny. Aby jemu zapobiec poniżej zamieszczam Wam kilka porad. Może to w jakiś sposób uchroni od niepotrzebnych zmartwień...
Jeżeli zauważycie, że Wasz pupil wymiotuje białą pianą, należy jak najszybciej udzielić mu pierwszej pomocy (może to być udar). A mianowice:
- przenieść psa w chłodne, przewiewne, zacienione miejsce,
- zanurzyć go w chłodnej wodzie lub polewać chłodną wodą,
- brzuch i dolną część klatki piersiowej obłożyć woreczkami z lodem,
- udać się do lekarza.
Informacje wzięte z miesięcznika ,,Przyjaciel pies"
------------------------------------------------------------------
Pierwsza Pomoc - Oparzenia (Psy)
Autor: Redakcja Animalia.pl, 2006-05-16
Mały piesek a nawet i dorosły potrafi wsadzić swój nos dosłownie wszędzie i spowodować tym wiele szkód. Zwierzaki to takie małe dzieci, przy których trzeba mieć oczy dookoła głowy. Zwisający kabel od żelazka, który właśnie się studzi to świetna zabawka, tak samo jak kabel od czajnika elektrycznego... Każdy z nas musi być przygotowany na udzielenie pierwszej pomocy w przypadku poparzenia naszego czworonoga.
Co może spowodować oparzenia:
Ogień - zazwyczaj zwierzęta instynktownie unikają go i takie poparzenia zdarzają się niezwykle rzadko
Woda – wrząca woda z elektrycznego czajnika, czy też zbyt ciepłe jedzenie podane pupilowi
Olej – psiaki lubią towarzyszyć nam w kuchni podczas gotowania (a nuż coś im skapnie), należy być ostrożnym aby gorący olej z patelni nie prysną na naszego pupila
Chemiczne poparzenia – pamiętajmy aby wszystkie środki czystości były trzymane z dala od naszych zwierząt! Poparzenia chemiczne są niezwykle niebezpieczne!
Porażenia prądem – psy często gryzą różnego rodzaju kable, co może doprowadzić do porażenia prądem i poparzeń najczęściej pyska.
Błyskawica – wypadki, gdy pies zostanie uderzony błyskawicą są bardzo rzadkie, ale i taką ewentualność należy brać pod uwagę.
Oparzenia słoneczne – najczęściej pojawiają się na nosach i końcówkach uszu naszych psów oraz u psów o jasnej sierści, które są krótko strzyżone na lato.
Oparzenia dzielone są na stopnie, zależne od rozległości uszkodzeń tkanki:
oparzenia pierwszego stopnia: zaczerwieniona skóra, czasem niewielka opuchlizna na ciele psa
oparzenia drugiego stopnia: uszkodzenia głębszych tkanek, rumień skóry, obumarcie jej zewnętrznej części, włosy pozostają nieuszkodzone
oparzenia trzeciego stopnia: zniszczeniu ulegają głębokie tkanki skóry wraz ze strukturami dodatkowymi, często uszkodzone są mięśnie znajdujące się pod skórą, często ze względu na rozległe uszkodzenia brak jest reakcji bólowej
oparzenia czwartego stopnia: głębokie uszkodzenia skóry oraz leżących pod nią struktur: mięśni, kości, ścięgna
W przypadku oparzeń ważny jest ich nie tylko stopień, ale i rozległość powierzchni, na której występują. Przy bardzo dużej rozległości oparzeń drugiego stopnia może dojść do zagrożenia życia z powodu niewydolności krążenia.
Działania, które powinien podjąć właściciel zwierzęcia:
Oparzenia należy jak najszybciej oziębić za pomocą chłodnej wody i namoczonego ręczniczka (należy jednak uważać, aby przy tym nie wyziębić zwierzaka).
Jeśli oparzenia są nieznaczne i zajmują niedużą powierzchnię, wystarczy nałożyć na nie chłodzącą maść na poparzenia.
Należy podać psu do picia dużo płynów
Jeśli oparzenia wyglądają na poważniejsze lub uszkodzeniu uległa duża część skóry, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
Oparzenia Chemiczne:
Aby zneutralizować działanie jakiegoś kwasu, z którym miał kontakt nasz pies, należy natychmiast obficie opłukać to miejsce przy pomocy mieszaniny 4 łyżeczek sody oczyszczonej zmieszanej z litrem wody.
Jeżeli nasz pies miał styczność z zasadą należy jej działanie natychmiast obficie zneutralizować przy pomocy niewielkiej ilości octu zmieszanego z wodą.
Zabrać psa do weterynarza
Pamiętajmy aby mieć na sobie gumowe rękawiczki pomagając psu, który został poparzony chemikaliami, aby zabezpieczyć swoją skórę przed ich szkodliwym działaniem
Porażenia prądem lub uderzenie przez błyskawicę:
Zanim zaczniemy ratować naszego pieska, należy usunąć, odciąć dopływ prądu, który spowodował porażenie
Sprawdź, czy serce psa bije normalnie i czy jego oddech nie jest zaburzony. Jeżeli serce przestało bić wykonaj jego masaż.
Obejrzyj jego pysk czy porażenie spowodowało poparzenia, jeżeli tak ozięb pysk psa chłodną wodą lub przyłóż namoczony ręcznik
Natychmiast zabierz psa do weterynarza
-------------------------------------------------------------------
Biegunka
Wpisał: Maciek Sz
19.10.2006.
Jeżeli w odchodach znajduje się krew, pies jest ospały, wymiotuje, należy od razu zabrać go do weterynarza.
Przy biegunce należy przez 24 godziny nie podawać psu żadnego pokarmu poza wodą. Jeśli po tym czasie stolec ma postać bardziej stałą można zacząć podawać psu lekko strawny pokarm. Po ok. 3 dniach jeśli wszystko jest w normie możemy zacząć podawać normalną dietę.
UWAGA! Jeżeli w odchodach znajduje się krew, pies jest ospały, wymiotuje, należy od razu zabrać go do weterynarza. Dodatkowo warto jest wziąć próbkę kału do przebadania. W tym celu warto wykorzystać specjalne pojemniki dostępne w aptekach.
UWAGA!
Niezależnie od tego, jakie będą wyniki podjętych przez Ciebie działań, po wypadku należy zwrócić się o pomoc do weterynarza!
-------------------------------------------------------------------------------------
Drgawki
Wpisał: Maciek Sz
19.10.2006.
W czasie ataku drgawek niemożliwa jest skuteczna pomoc. Należy pozostawić psa w spokoju...
...najlepiej go nie dotykać i nie próbować chwytać za język. Trzeba zwrócić jednak uwagę, żeby pies w czasie upadku nic sobie nie uszkodził. Atak trwa zazwyczaj ok.3 minut, po tym czasie stan psa zaczyna wracać do normy. Po napadzie należy się skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli atak trwa ponad 5 minut trzeba natychmiast zgłosić się do lecznicy lub wezwać pomoc do domu.
----------------------------------------------------------------------------------
Ciało obce
Wpisał: Maciek Sz
19.10.2006.
Często zdarza się, że do oczu i uszu psa dostają się ciała obce...
Ciało obce w uchu
Ciało obce, które dostało się do przewodu słuchowego będzie powodowało takie objawy jak:
potrząsanie głową
drapanie chorego ucha
przechylanie głowy na jedną stronę
Aby je usunąć należy mocno przytrzymać głowę psa, oświetlić przewód słuchowy i wyjąć ciało obce używając do tego celu wacika. Często obcy przedmiot znajduje się w wydzielinie zalegającej w uchu, i można go usunąć razem z nią.
Ciało obce w oku
Oczy psa są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, często są to ciała obce, które mogą dostać się do oka powodując jego łzawienie. Dzięki temu małe ciała obce zostają same wypłukane. Jeżeli ciało obce tkwi w oku pies wskutek bólu drapie oko bądź trze głową o podłogę. Powieki są kurczowo zaciśnięte.
Aby móc usunąć tkwiący w oku przedmiot należy silnie przytrzymać głowę psa i rozewrzeć powieki. Niekiedy udaje się usunąć obce ciało rogiem czystej chusteczki. Jeżeli to się nie uda należy przepłukać oko przegotowaną wodą za pomocą strzykawki lub gumowej gruszki i ponownie próbować usunąć tkwiące ciało obce. W przypadku gdy nasze zabiegi nie przynoszą rezultatu trzeba zabrać psa do weterynarza.
UWAGA!
Niezależnie od tego, jakie będą wyniki podjętych przez Ciebie działań, po wypadku należy zwrócić się o pomoc do weterynarza!
-------------------------------------------------------------------------------------
Zadławienie
Wpisał: Maciek Sz
19.10.2006.
W przypadku zadławienia musimy przede wszystkim usunąć jego przyczynę.
W tym celu trzeba sprawdzić, czy w pysku nie znajduje się jakieś ciało obce i postarać się je wyjąć.
Wyciągnięcie języka z pyska może odsłonić tkwiący tam przedmiot, który należy usunąć, używając szczypiec lub palcami. Jeżeli to nie pomoże, a mamy do czynienia z małym psem należy unieść go za tylne nogi do góry i potrząsnąć nim kilkakrotnie. W przypadku gdy zwierzę nie oddycha przystępujemy do reanimacji.
--------------------------------------------------------------------------------------
Odmrożenie
Wpisał: Maciek Sz
19.10.2006.
Na odmrożenia narażone są psy pozostawione długi czas w temperaturze otoczenia poniżej zera stopni.
Najczęściej tego rodzaju uszkodzeniom ulegają peryferycznie położone części ciała tj. uszy, ogon, palce, oraz moszna. Skóra w miejscu odmrożonym jest zimna, blada i traci czucie.
Jak pomóc zwierzęciu?
W przypadku, gdy pies jest mokry należy go osuszyć i owinąć w koc. Odmrożone części ciała dobrze jest ogrzać w kąpieli (woda lekko ciepła).
Uwaga: kąpieli w gorącej wodzie (o temperaturze ok. 40 stopni) nie wolno stosować w żadnym wypadku!
Gdyby doszło do złuszczania naskórka, można zastosować krem z antybiotykiem. Jeżeli mimo udzielonej pomocy skóra pozostaje blada, zimna i niewrażliwa na dotyk - trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii.
-----------------------------------------------------------------------------------
Złamanie
10.10.2006.
Złamania to jedno z najczęściej spotykanych następstw urazów u małych zwierząt. Jak większość urazów, złamanie powoduje nie tylko przerwanie ciągłości tkanki kostnej, ale również szereg zaburzeń ogólnych. Złamania to jedno z najczęściej spotykanych następstw urazów u małych zwierząt. Jak większość urazów, złamanie powoduje nie tylko przerwanie ciągłości tkanki kostnej, ale również szereg zaburzeń ogólnych.
Jakie objawy obserwujemy przy złamaniu?
ból
obrzęk
zniekształcenie, podkurczenie kończyny
ograniczenie lub brak ruchu
Złamanie kręgosłupa
złamanie na odcinku dolnym lub środkowym:
pies nie może poruszać tylnymi łapami, szczypanie opuszków palców tylnych kończyn nie powoduje ich cofania ( brak czucia )
złamanie na odcinku szyjnym :
pies nie porusza przednimi ani tylnymi kończynami.
Aby udzielić psu pomocy ułóż go delikatnie na kocu i przewieź do weterynarza.
Złamanie kończyny
Unieruchom złamaną kończynę zakładając opatrunek : miejsce złamania oraz powyżej i poniżej niego owiń warstwą waty opatrunkowej. Jako kolejną warstwę opatrunku załóż bandaż gazowy. Na koniec na całą warstwę opatrunku załóż bandaż elastyczny. Natychmiast zawieź psa do weterynarza!
Złamanie miednicy
Możemy podejrzewać że mamy do czynienia z tym rodzajem złamania , gdy pies stara się nie opierać na tylnych łapach, bądź stąpa na nich z wysiłkiem. Przy tym rodzaju złamania nie zakładamy żadnego opatrunku. Należy ograniczyć poruszanie psa i zawieź go do weterynarza.
UWAGA!
Niezależnie od tego, jakie będą wyniki podjętych przez Ciebie działań, po wypadku należy zwrócić się o pomoc do weterynarza!
---------------------------------------------------------------------------------
Krwawienie
Wpisał: Maciek Sz
10.10.2006.
W zależności od rodzaju krwawienia, różne są sposoby jego tamowania.
Krwawienie
W zależności od rodzaju krwawienia, różne są tez sposoby jego tamowania.
w przypadku gdy krew sączy się z rany, wystarcz przyłożyć gazik na kilka sekund i przycisnąć palcami. Jeżeli krwawienie powróci należy powtórzyć tę czynność.
gdy strumień wypływającej krwi jest duży, należy na ranę położyć gazik, a następnie obandażować na ok. 30 minut.
jeżeli krew wypływa z rany gwałtownie, pulsując, należy ucisnąć krwawiące miejsce gazikiem, oraz owinąć bandażem elastycznym. Postaraj się unieruchomić psa i zawieź go do weterynarza.
Zdarza się że źródło krwotoku jest niedostępne, w takiej sytuacji aby ograniczyć krwawienie należy zastosować okład z lodu.
Krwawienie
Jeżeli występuje silne krwawienie należy je powstrzymać, jest jednak kilka typów krwawień i postępuje się z nimi w określony sposób:
Duża rozległa rana – uciska się czysta chusteczką lub innym kawałkiem materiału. Najlepiej dodatkowo zabandażować ranę.
Silne krwawienie tętnicze (krew jasnoczerwona) jeżeli jest to rana łapy przedniej należy wówczas ucisnąć tętnicę ramienną, jeżeli tylniej tętnicę udową. Ważne jest, aby dodatkowo nałożyć opaskę uciskową pomiędzy sercem z raną. Do tego celu można zastosować tasiemkę, bandaż, sznurowadło, pasek lub cokolwiek, co mamy pod ręką. Ważne jest aby co ½ godziny rozluźniać na chwilę opaskę.
Silne krwawienie żylne (krew ciemnoczerwona) należy ucisnąć żyłę w odległości 5-7 centymetrów poniżej rany (w stronę końca kończyny). Jest to bardzo ważne, gdyż żyłą krew wraca do serca i uciskanie powyżej rany w przypadku krwotoku żylnego nic nie da. Do ucisku można użyć tasiemki, bandaża, sznurowadła z kawałkiem patyka lub ołówka, który pomoże nam skręcać opaskę aż do momentu, gdy krew przestanie płynąć.
Pamiętaj: W przypadku założenia bandaża elastycznego zawsze trzeba kontrolować stan kończyny poniżej bandaża. Jeżeli wystąpi oziębienie, opuchnięcie, bądź niewrażliwość na uszczypnięcie należy niezwłocznie zdjąć bandaż i założyć go luźniej.
---------------------------------------------------------------------------------------
Zatrzymanie oddychania u psa
Wpisał: Sylwia Szymańska
03.10.2006.
Jeżeli Twój pies przestał oddychać, musisz działać bardzo szybko...
Przede wszystkim należy sprawdzić czy przepływ powietrza nie został zatamowany przez ciało obce.
Jak usunąć tego typu przeszkodę?
Jeżeli pies jest mały możesz unieść go za tylne nogi do góry i potrząsnąć nim kilka razy.
Jeżeli pies jest duży połóż go na boku i postaraj się usunąć ciało obce używając np. długich szczypiec.
Jeśli ciało obce nie jest przyczyną zatrzymania oddychania należy zastosować
Sztuczne oddychanie metodą usta - nos
• połóż psa na prawym boku, z głową odchyloną do tyłu i zamkniętym pyskiem
• wdmuchnij w nos psa powietrze sześć razy. Pamiętaj aby siłę wdmuchnięć dostosować do wielkości psa.
• jeśli oddech powrócił, uważnie obserwuj stan psa.
• jeżeli nie doszło do przywrócenia oddychania, zastosuj metodę usta - nos z częstotliwością 1wdech co 3 sekundy, czyli 20 wdechów na minutę.
• jeżeli oddychanie nie zostanie przywrócone w ciągu 10 minut, dziąsła i język są sine, źrenice rozszerzone i brak odruchu mrugania, można przyjąć że pies jest martwy.
ZATRZYMANIE AKCJI SERCA
• połóż psa na prawym boku
• jeżeli udzielasz pomocy dużemu psu; połóż nadgarstek dłoni za lewym łokciem psa, między trzecim, a szóstym żebrem
• jeśli pies jest mały: kciuk ręki umieść po prawej stronie klatki piersiowej, a palce pozostałe oprzyj po przeciwnej stronie, między trzecim, a szóstym żebrem, zaraz za lewym łokciem.
• wykonaj 10 szybkich ucisków
• jeżeli doszło do odnowienia akcji serca obserwuj stan psa.
• w przypadku gdy akcja serca nie powróciła kontynuuj masaż serca z częstotliwością 10 ucisków co 6 sekund.
• jeżeli w ciągu 10 minut akcja serca nie powróci, dziąsła i język są sine, źrenice rozszerzone i brak odruchu mrugania, można przyjąć, że pies jest martwy.
ZATRZYMANIE ODDECHU I AKCJI SERCA.
Należy wykonać zarówno masaż serca jak i sztuczne oddychanie metodą usta - nos:
• zrób 10 szybkich ucisków na serce, a następnie 2 wdechy do nosa. Zabieg ten należy powtarzać z częstotliwością 10 -12 razy na minutę.
Pierwsza Pomoc - Reanimacja (Psy)
Autor: Redakcja Animalia.pl, 2006-11-30
Zatrzymanie krążenia to inaczej zaprzestanie bicia serca jak i oddychania. W takiej sytuacji człowiek musi działać bardzo szybko by uratować swojego ulubieńca. Powinien natychmiast wezwać weterynarza i od razu rozpocząć reanimację. Prawidłowa ilość oddechów jak i prawidłowy puls został omówiony w artykule Zdrowy Pies.
Przed przystąpieniem do reanimacji należy psu zdjąć obrożę, otworzyć pysk, wyciągnąć język, a następnie ułożyć go na prawym boku. Przy pomocy dłoni uciskamy klatkę piersiową za kością ramieniową psa (między trzecim a szóstym żebrem).
Jeżeli piesk jest malutki, należy umieścić kciuk jednej ręki po prawej stronie klatki piersiowej a pozostałe palce po lewej stronie tuż za lewym łokciem i w ten sposób uciskać klatkę piersiową. Ucisk należy wykonywać co około 5 sekund.
Reanimując psa wykonujemy 15 ucisków i 2 wdechy. Sztuczne oddychanie wykonuje się metodą usta – nos. Należy się jednak upewnić, że tchawica jest drożna. Jeżeli w pysku znajduje się ciało obce należy je wcześniej usunąć. Nacisk oraz ilość powietrza wdmuchiwaną do nosa psa musimy dostosować do jego wielkości
. Należy kontrolować puls i obserwować czy oddech i bicie serca wróciło do normy. Jeżeli w ciągu 10 sekund pies nadal nie oddycha i serce mu nie bije to należy wznowić reanimację. Jeżeli tak to powinniśmy jak najszybciej zabrać go do weterynarza.
----------------------------------------------------------------------------------
Zapaść i Szok (Pies)
Autor: Redakcja Animalia.pl, 2006-03-30
Wstrząs następuje wtedy, kiedy dochodzi do silnych zaburzeń (niewydolności) krążenia, które mogą zagrażać życiu. Krew zaopatruje w tlen przede wszystkim najważniejsze organy (mózg, płuca, serce). Ten stan może utrzymywać się jednak jedynie przez pewien czas. Przy długotrwałym wstrząsie dochodzi końcowo do całkowitego zatrzymania krążenia.
Przyczyny:
obfite krwawienie
utrzymujące się biegunki lub wymioty (prowadzące do odwodnienia organizmu)
ekstremalny strach, lęk
wypadek
udar cieplny
Objawy zaburzeń krążenia
postępująca bezwładność ciała, luźne mięśnie
zwiększająca się częstotliwość uderzeń pulsu przy równoczesnym wyraźnym osłabnięciu intensywności pulsu (puls jest coraz słabiej wyczuwalny)
nieregularne bicie serca
wzrost częstotliwości oddychania (płytkie, szybkie oddechy)
bladość dziąseł, zabarwienie języka lekko niebieskawe (słabe dotlenienie organizmu), bladość spojówki, w normalnych warunkach powinna być bladoróżowa
niska temperatura organizmu
W przypadku wystąpienia wstrząsu i zaburzeń krążenia zwierze powinno być JAK NAJSZYBCIEJ ZABRANE DO LEKARZA WETERYNARII, który będzie mógł podjąć odpowiednie działania.
Co może zrobić właściciel psa przed udaniem się do lecznicy weterynaryjnej lub wezwaniem lekarza?
uspokoić zwierzę i przykryć je kocem, aby uniknąć wyziębienia organizmu
zwierzaka należy położyć w ten sposób, aby jego tylna część ciała znajdowała się wyżej, np. podkładając pod zad i tylne nogi zwierzęcia poduszkę. W ten sposób zwiększymy dopływ krwi do takich narządów wewnętrznych, jak sercem płuca i mózg. Jeśli jednak zmiana pozycji wywołuje gwałtowny ból i zdenerwowanie zwierzęcia, nie należy zmieniać jego ułożenia
ewentualne występujące krwawienia należy zatamować przy pomocy kompresu lub w przypadku jego braku mocno ucisnąć ranę ręką.
w razie potrzeby należy wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie
Przy przenoszeniu naszego pupila (np. w celu transportu do lecznicy weterynaryjnej) należy być bardzo wyczulonym na zmiany pozycji i ułożenia psa, ponieważ mogą one dodatkowo osłabić obieg krwi.
źródło:http://forum.amstaffy.net/showthread.php?t=191
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|